Charita a Městská policie Pardubice pomáhají společně

Charita a Městská policie Pardubice pomáhají společně

Život se někdy s lidmi nemaže a covidová doba mu v tom jen nahrává. Když hlídka strážníků z Polabin přijela řešit drobnou krádež v obchodě, našli jako pachatelku v koutě sedět 23letou maminku se dvěma dětmi. Ten kout nebylo jen místo, kde čekala na trest za už druhou krádež, ale doslova i životní situace, ve které se ocitla – nutno dodat, částečně i svou vlastní liknavostí.

Z rodičovského příspěvku a výživného ve výši 12 500 korun jí 8500 sebral nájem. Pro caparty ve věku rok a tři roky a pro vlastní přežití ji tak na měsíc zbývá 4000 korun. To je 133 korun na jeden den.  Situace, ze které zatrnulo i našim strážníkům. Srdce však strážníci mají na správném místě a tak začali také jednat. Obě pokuty za maminku hlídka zaplatila z vlastní kapsy, další ze strážníků pak zaplatil nákup v hodnotě 600 korun a přidal finanční příspěvek navíc pro případ nouze. Strážníci ale nechtěli zůstat jen u řešení akutního problému. Životní situace by mladou maminku dřív nebo později zase dovedla do bodu, kde jí zoufalství donutí udělat další špatný krok. Tady už ale jen dobrá vůle strážníků nestačila.

Reportáž Petra Brzka v Televizních novinách TV NOVA

Prostřednictvím asistentky prevence kriminality jsme kontaktovali sociální odbor Magistrátu města Pardubice. Tam ještě ten samý den zajistili právní pomoc při stanovení výživného na jedno z dětí i nabídku sestavení rodinného rozpočtu a řešení dluhů. Dále pak zajistili i možnost čerpat pomoc z Potravinové banky ze skladu Charity Pardubice. Ze zjištění strážníků dále vyplynulo, že žena udělala i další chybu a platí nájem 8500 korun za garsonku, kam se vejde gauč, stůl, pračka a dětská postýlka. Pochopitelně bez řádné smlouvy, která by ji umožňovala dosáhnout na příspěvek na bydlení. S nalezením bytu za přijatelnou cenu a hlavně poctivě se smlouvou se jí teď pokusí pomoci Charita Pardubice.
Oběma organizacím tímto i my děkujeme za vstřícný a rychlý přístup.

Záchranná sociální síť tentokrát snad zafungovala správně. I takhle ale někdy vypadá práce strážníků a my jsme rádi, že jsme tentokrát mohli pomoci i jinak, než jak strážníci obvykle pomáhají.

Začátek řešení problému: Přiznat si, že problém existuje
A teď proč to celé píšeme. Toto je jen jeden případ ale bohužel určitě také nebude jediný, jakkoliv se detaily a okolnosti mohou lišit. Takových maminek může být mnohem víc. Neděláme si iluze. Důležité ale je vědět, že existují správná řešení. Nejsou možná vždy snadná, vyžadují snahu, ale s trochou píle mohou pomoci odvrátit dluhové pasti i problémy se zákonem. Začátek řešení každého problému je přiznat si, že problém vůbec existuje a že na řešení sami nestačíte. Říci si o pomoc není hanba.


Poznáváte-li se trochu v takovém příběhu, nebojte se o pomoc požádat.
Pro úplný začátek přidáváme kontakt na Oblastní charitu Pardubice, kam se minimálně pro dobrou radu můžete v tíživé životní situaci obrátit: https://pardubice.charita.cz/jak-pomahame/socialne-aktivizacni-sluzby-pro-rodiny-s-detmi/


Chcete-li naopak lidem v podobné situaci pomoci, stačí navštívit stránky Oblastní charity Pardubice a finančně jednorázově nebo dlouhodobě tyto jejich služby podpořit:https://pardubice.charita.cz/podporte-nas/rodiny-s-detmi-v-nouzi/

Bc. Jiří Sýkora, tiskový mluvčí Městské policie Pardubice