Místo kampaně respirátory pro Charitu
10. března 2021 Oblastní charita Pardubice

Místo kampaně respirátory pro Charitu

Vzhledem k vládním nařízením v Oblastní charitě Pardubice nemalou část finančních prostředků musejí investovat do ochranných pomůcek. V posledním roce jsou proto vděční za darované pomůcky a podporu jednotlivců i organizací zvláště v době, kdy terénní pracovníci zajišťující nezbytnou zdravotní péči a pečovatelské služby klientům v domácnostech nejsou, dle jejich názoru, skupinou, která má zvýšenou podporu a ochranu státu.

Nároky na ochranné pomůcky a jejich kvalitu se vzhledem k neutěšené situaci postupující epidemie zvyšují, stejně jako počet návštěv u rizikových klientů, kteří jsou covid pozitivní či v karanténě.

 

„Nezřídka naše pracovnice poskytují péči nejen v respirátorech ale i v jednorázových overalech a spotřeba ochranných pomůcek je značná. Proto nás velice potěšila návštěva poslance Marka Výborného, Radima Jirouta a Pavla Svobody z koalice Spolu, kteří se rozhodli prostředky, které by jinak použili v předvolební kampani, investovat do nákupu kvalitních českých respirátorů,“ řekla Marie Hubálková, ředitelka Oblastní charity Pardubice a dodává: „darované respirátory ochrání nejen naše zdravotní sestry a pečovatelky ale v konkrétních případech i naše klienty, kteří nemají možnost si ochranné pomůcky sami pořídit.“

„Bylo mi ctí a potěšením předat respirátory české výroby potřebným organizacím v sociálních službách. Vládní rozhodnutí přicházejí pozdě a nedomyšleně, v důsledku jsme nuceni používat často nekvalitní a draze dovážené pomůcky z Asie. To není dobře! Věřím, že alespoň touto troškou do mlýna přispějeme dobré věci a pomůžeme ochránit zranitelné lidi v první linii,“ řekl lídr koalice SPOLU Pavel Svoboda za TOP 09.

Respirátory místo kampaně

Celkem koalice SPOLU v kraji rozveze 1500 respirátorů FFP2 české výroby. „Vláda nakupuje čínské výrobky, jejichž kvalita je v nezávislých testech stále častěji zpochybňována. Přitom je zde mnoho českých výrobců, kteří čekají na ministerskou výjimku a zatím nemohou své výrobky prodávat. My ale chceme podpořit české firmy a zejména ochránit lidi opravdu kvalitními respirátory, protože nejde o nic menšího, než jsou lidské životy a zdraví,“ řekl lídr koalice SPOLU za ODS Radim Jirout.

Respirátory místo kampaně

„Neziskové organizace jsou dnes zcela nezastupitelné. Pomáhají těm, kteří si sami pomoci nemohou. Jsem s řadou z nich v dlouhodobém kontaktu a jejich zaměstnanců a aktivit si moc vážím a mají můj velký respekt. Pomoci jim tak alespoň drobným příspěvkem v podobě respirátorů je jasným vzkazem, že jedině SPOLU tu pandemii zvládneme,“ říká lídr koalice za KDU-ČSL, poslanec Marek Výborný.

 Respirátory místo kampaně

Pardubická Charita poskytuje širokou paletu služeb v sociální a zdravotní oblasti. Vedle domácí zdravotní péče a pečovatelské služby je to domácí hospicová péče, osobní asistence, ambulantní, pobytové a terénní odlehčovací služby, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, služby pro pěstouny, půjčovna kompenzačních pomůcek, sklad potravinové pomoci, sociální šatník a sklad nábytku. Pardubická Charita zajišťuje dále dopravu a doprovod osob se zdravotním omezením, technickou pomoc v domácnostech klientů, koordinuje práci dobrovolníků, kteří jsou společníky osamělých seniorů či doučují děti ze sociálně znevýhodněných prostředí. V poslední době Oblastní charita Pardubice rozšířila své služby o Ambulanci paliativní medicíny a o krizové lůžko okamžitého přijetí pro osoby, jejichž blízcí se o ně například z důvodu náhlého zhoršení zdravotního stavu nemohou po přechodnou dobu starat.

Probíhající epidemiologická krize se negativně podepsala nejen na provozu dvou charitních rodinných center a omezila vzdělávání seniorů a žen po rodičovské dovolené. Vzhledem k nařízením Pardubická Charita musela omezit či zcela zrušit většinu svých benefičních akcí, které jí pomáhají spolufinancovat a rozšiřovat služby. Přesto s nadějí hledí do budoucna a podle slov své ředitelky „pokračují ve své práci, jen úsměv  pro klienty je schovaný za respirátorem“.

Respirátory místo kampaně

Bc. Jan Lohynský

PR pracovník
Tel.: 775 296 842 E-mail: 5eBra.icf7c-T65j4mnzRb8mXbpoO1p