MERCI, děkuji, že jsi tady CHARITO

 MERCI, děkuji, že jsi tady CHARITO – půjčila jsem si televizní reklamu. Když je člověk mladý a zdravý, nebo ho jen trápí banální onemocnění ve střední věku, je mu dobře. Ani já jsem nepřemýšlela, jak budu řešit problémy ve stáří a při zhoršeném zdravotním stavu. Také před 30 lety byly jen LDN nebo DD. Najednou je tu stáří a s ním dlouhodobá choroba, vše přišlo pomalu a plíživě. Problémy se nějak řešily, ale začalo to být neúnosné. Obvodní lékař nám nabídl DD – z této zprávy jsem ztratila řeč a neodpověděla. Poté zazněla nabídka na soukromá sanatoria. To byl pro mne impuls, začala jsem hledat zařízení, kde mi pomohou, abychom mohli s manželem oba zůstat doma a řešit všechny problémy s chápavou pomocí okolí doma ve známém prostředí.

 

A tak začalo období hledání informací, období dotazů. Mně se rozsahem nabízených služeb se nejvíce zalíbila Charita. Uzavřeli jsme smlouvu, kterou během 2,5 roku bohatě využíváme, rozšiřujeme Vaše služby. Uvědomuji si, jak velký kus dobré práce za Vámi stojí. Podařilo se Vám od podání pomocné ruky zajistit pečovatelskou službu v domácím prostředí uživatele, hygienickou péči, pomoc s chodem domácnosti atd.. Prostě „aby Charita byla vnímána jako solidní partner a zároveň si uchovala svou lidskost a podržení za ruku“. To jsou slova MUDr. Sýkory. Děkuji.

Půjčujete kompenzační pomůcky. Pro mne je velmi důležitý „schodolez“. Bydlíme ve 4. podlaží bez výtahu. Na veškerý pohyb mimo byt potřebujeme pomoc. Například při propuštění manžela z nemocnice přivezla sanitka nemocného před dům a řekli mi: „Paní sežeňte si sousedy a vyneste ho!“ Zavolala  jsem na pomoc  hasiče, jejich odpověď byla: „Pomáháme pouze k lékaři.“ pak mně 3x pomohla městská policie a až po té jsem začala spolupracovat s Charitou. Tak dlouho mi trvalo tento problém vyřešit, nikdo Vám neporadí, snad neví. Jen na charitu mám 100% spolehnutí a děkuji pánům Machkovi a Pařízkovi.

Na geriatrickém oddělení nám paní doktorka doporučila odlehčovací služby. Zkusili jsme odlehčovací službu ambulantní, ale ta byla pro manžela značně náročná. Nakonec se nám líbil pobyt v Třebosicích a snad nejlépe nám bylo V Ráji v Pardubicích. Službu jsme využili , i když jsem byla hospitalizována na kardiologickém oddělení. Pro budoucí dobu bych ráda tento pobyt opakovala 1x za čtvrt roku záleží na možnostech Charity (počtu obsazených lůžek) a na zdravotním stavu manžela. Prostředí je velmi pěkné a péče o klienty výborná – s individuálním přístupem k seniorovi -  nevím co si ještě přát.

Pečovatelky pracují v první linii. Musí všechno umět, vyřešit kdejaký problém, splnit přání seniora, a to většinou ještě nemocného, a ony to umí, pracují klidně a s úsměvem. Senior může být sám anebo je zde jeho rodina, a poté se pomoc rozšiřuje o spolupráci s rodinou.

Náplní práce pečovatelky je také mimo jiné POMOC. Například při fyzické péči.  Hygienická  péče může být ranní, večerní, celková koupel: sprcha, vana, na lůžku. Speciální péčí pak je  péče o dutinu ústní, vlasy, nehty, pomáhají s pohybem, který je základním  projevem živé hmoty. Pohyb u ležícího bude velmi důležitý. Pečovatelky nám rovněž pomáhají s o prádlem. Jedním slovem práce pečovatelky je bez konce.

Kvalitní péče, přístup ke starým a nemocným v domácím prostředí vše provedeno s klidem a úsměvem je cílem pečovatelské práce. Každá pečovatelka je jiná, ale od každé se lze něco naučit.

Děkuji Vám.

Kettnerová